Haber Detayı

Arabuluculuk eğitimi tamamlandı

Sakarya Barosu’nun düzenlediği ‘Arabuluculuk Temel Eğitimi’ tamamlandı. 1 hafta süren eğitimin sonunda avukatlar, Arabuluculuk Sertifikası almaya hak kazandı.

Sakarya’da bir otelde gerçekleştirilen eğitime 80 avukat katıldı. 1 haftanın sonunda toplam 84 saatlik eğitim alan avukatlara, Arabuluculuk Sertifikalarını; Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak ve eğitimi veren hocaları tarafından takdim edildi.

84 saatlik eğitimde konuları; Av. Arb. Özlem Bora, Av. Arb. Şenol Baran ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk kurul üyesi Av. Arb. Yakup Erikel anlatırken, eğitimde; Çatışma teorisi, Toplumsal cinsiyet, Arabuluculuk nedir, Arabuluculuk sürecinin temel ilkeleri, Arabulucu kimdir, Arabuluculuğun aşamalarının gözden geçirilmesi, Arabuluculuğun aşamaları: Hazırlık aşaması, Başlangıç aşaması, İnceleme aşaması, Müzakere aşaması ve Sonuç anlaşma aşaması, Arabuluculuk mevzuatı ve Arabuluculukta Etik konuları işlendi.

Eğitimin programının ardından düzenlenen sertifika töreninde Başkan Burak, meslektaşlarına sertifikalarını vererek tebrik etti. Eğitime katılan hocalara ise katılımları dolayısıyla teşekkürlerini ileten Burak, günün anısına Sakarya Barosu’na ait ‘Adalet Saati’ takdim etti.

İlgi yüksekti

Eğitimin ardından konuşan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk kurul üyesi Av. Arb. Yakup Erikel, çok faydalı bir arabuluculuk eğitimini tamamladıklarını söylerken, “Uzun zamandır arabuluculuğun tanıtımını yapan ve geliştirilmesiyle meşgul bir hukukçuyum. Sakarya’daki bu eğitimden de son derece memnun kaldım çünkü meslektaşlarımın ilgisi oldukça yüksekti. Meslektaşlarımızla eğitimin sonunda yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonunda ise konuları iyice öğrendiklerini fark ettim” diye ekledi.

Öncelikle arabuluculuk yöntemi kullanılmalı

Meslektaşlarımıza iki amaçla eğitim veriyoruz diye sözlerine devam eden Erikel, “İlk olarak meslektaşlarımızın, arabuluculuk kültürüyle ilgili meslek hayatlarında arabuluculuğu kullanmalarının önemini vurguladık. Taraf vekili olmaları ve önlerine uyuşmazlık geldiğinde yine arabuluculuk yönetimini kullanmaları noktasında da bilgilendirmeler yaptık. İkinci olarak ise arabulucu olmak için arabuluculuk kanunu kapsamında, meslektaşlarımızın önlerinde bir sınav var. Gerek dava şartı gerek arabuluculuk kanunundaki değişiklikler kapsamında; dava şartı iş hukuku ve dava şartı ticaret hukuku konusunda meslektaşlarımıza gerekli bilgiyi vererek sınava hazırladık” şeklinde konuştu.

Sürekli eğitim

Sakarya Barosu’nun çalışmalarını da yakından takip ettiğini söyleyen Erikel, “Sakarya Barosu sürekli eğitim düzenleyerek meslektaşlarımıza önemli katkılar sağlıyor. Sakarya Barosu’nun bu perspektifle ilerlemesi oldukça önem arz ediyor. Çünkü hukukçu; genel kültürü yüksek olan, her dönemde eğitimle meşgul olan ve kendisini sürekli geliştiren demektir.  Ayrıca Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak’a misafirperverliği ve eğitimlere bu denli verdiği önem için de teşekkürlerimi iletiyorum” dedi